close
متخصص ارتودنسی
زندگی نامه سیلوستر استالونه

روی لینک بالا ی کلیک کن ممنونloading...

بیا تو

واقعیت آن است كه او قبل از این پروژه‌ها هم فعالیت سینمایی داشت؛ گو این كه آن زمان هنوز شهرت چندانی پیدا نكرده بود. نام كامل این بازیگر سیلوستر گاردنز استالونه است كه در جولای 1946 در نیویورك‌سیتی به دنیا آمد. پدر او فرانك استالونه یك مهاجر سیسیلی بود و مادرش ژاكلین لابوفیش به كار فالگیری می‌پرداخت. سیلوستر در دهه 60 وارد دانشگاه میامی شد و 3?سال در آنجا درس خواند، ولی پس از آن تحصیل را رها كرد و به بازیگری روی آورد. اولین كار سینمایی او بازی در فیلم «مهمانی در خانه كیتی و استاد» بود كه در آن هم…

زندگی نامه سیلوستر استالونه

واقعیت آن است كه او قبل از این پروژه‌ها هم فعالیت سینمایی داشت؛ گو این كه آن زمان هنوز شهرت چندانی پیدا نكرده بود. نام كامل این بازیگر سیلوستر گاردنز استالونه است كه در جولای 1946 در نیویورك‌سیتی به دنیا آمد. پدر او فرانك استالونه یك مهاجر سیسیلی بود و مادرش ژاكلین لابوفیش به كار فالگیری می‌پرداخت.

سیلوستر در دهه 60 وارد دانشگاه میامی شد و 3?سال در آنجا درس خواند، ولی پس از آن تحصیل را رها كرد و به بازیگری روی آورد. اولین كار سینمایی او بازی در فیلم «مهمانی در خانه كیتی و استاد» بود كه در آن هم صحنه‌های اكشنی به چشم می‌خورد. لبخند استهزاءآمیز، چشمان تنبل و گویش خاص او كه برخی حروف را ادا نمی‌كند، از جمله شاخصه‌های بازیگری این هنرپیشه است كه البته تا حد زیادی ناشی از فلج شدن سمت چپ صورتش هنگام تولد است.

اما این كه چطور او وارد پروژه راكی شد، می‌گویند یك شب در اواسط دهه 1970 برای دیدن مسابقه بوكسور معروف آن زمان علی چاك ونپر رفته بود. همان شب به محض رسیدن به خانه قلم و كاغذ برداشت و نوشتن فیلمنامه راكی را شروع كرد و آن را 3 روزه به پایان رساند. سپس او كه تا به حال در نقش‌هایی كوچك در چند فیلم از جمله «موزها» به كارگردانی وودی آلن، وداع و عشق من، ظاهر شده بود با شجاعت به دفتر تهیه‌كنندگان رابرت چارتوف و ایروین وینكلر رفت و فیلمنامه خودش را به آنها داد. استالونه از آنها خواست روی فیلمنامه او سرمایه‌گذاری كنند، داستان فیلمنامه او درباره بوكسور بیكاره و ولگردی بود كه در خیابان‌های فیلادلفیا به زندگی می‌پرداخت. سیلوستر سعی كرد فیلمنامه خود را بفروشد و تصمیم داشت خودش نقش اول را بازی كند، ولی كارگردان و تهیه‌كننده مایل بودند برت رینولد یا جیمزكان آن نقش را ایفا كنند. اما استالونه سرانجام موفق شد آنها را متقاعد كند و نتیجه این شد كه راكی برنده 10 جایزه آكادمی فیلم شد كه دو تا از این جوایز به خود او تعلق گرفت؛ یكی به عنوان بهترین هنرپیشه و دیگری بهترین فیلمنامه.
در میان بهترین قهرمانان فیلم‌های هالیوود نام استالونه در نقش راكی بالبوآ پس از گریگوری پك (آتیسوس فینچ)، هریسون فورد (ایندیانا جونز)، شون كانری (جیمزباند)، هامفری بوگارت (ریك بلین)، گری كوپر (ویل كین) و جودی فاستر (كلاریس استارلینگ)، در مقام هفتم قرار دارد. بعد از این‌كه با اكران فیلم راكی، محبوبیت استالونه جهانی شد، راجر ابرت منتقد مشهور سینمایی اظهار كرد كه او می‌تواند مارلون براندوی دوم باشد، زیرا هنرپیشه‌ای جدی است. هر چند استالونه دیگر چنین لقب‌هایی به دست نیاورد ولی همیشه محبوب دوستداران فیلم‌های اكشن بود. بجز راكی و 3 فیلم رمبو، استالونه در فیلم «سرزمین پلیس» كه در آن با رابرت دنیرو و ری لیوتا همبازی بود، مورد توجه قرار گرفت، اما این فیلم فروش بالایی نداشت. او كارگردانی را با فیلم «كوچه بهشت» در سال 1978 آغاز كرد و فیلمنامه‌نویس و بازیگر آن نیز بود. پس از آن فیلم‌های تب شنبه شب، زنده ماندن و راكی 2، 3 و4 و راكی بالبوآ را كارگردانی كرد.
داستان فیلم راكی درباره مردی به نام راكی است كه علاقه به ورزش بوكس دارد. او شب‌ها در كشتارگاه با لاشه‌های گوسفند تمرین بوكس می‌كند و موفق می‌شود به یك باشگاه بوكس در محله خود برود و زیر نظر یك مربی سالخورده به صورت حرفه‌ای به تمرین بپردازد و با چند مسابقه محلی پولی تهیه كند و سر و سامانی به زندگی‌اش بدهد. پیشنهاد مبارزه با آپولو، قهرمان سنگین وزن بوكس موقعیت خوبی برای راكی است كه خود را ثابت كند. راكی در مبارزه‌ای نفسگیر موفق می‌شود آپولو را شكست دهد. فیلم راكی سال 1976 به تهیه‌كنندگی رابرت چارتوف و ایروین وینكلر ساخته شد، فیلمنامه فیلم را سیلوستر استالونه نوشت و جان جی آویادسن آن را كارگردانی كرد. فیلم با بودجه‌ای بسیار كم ساخته شد اما توانست با فروش خوب خود همه را غافلگیر كند. شاید دلیل محبوبیت فیلم راكی و به تبع آن استالونه، داستان ساده فیلم بود و در زمانی روی پرده رفت كه تمام بازیگران مطرح آن زمان تلاش داشتند چهره واقعی خود را ترسیم كنند، اما داستان سیندرلامانند راكی توانست به موفقیت دست یابد.
موفقیت فیلم راكی نقطه عزیمتی بود تا دنباله‌های دیگری روی آن ساخته شود. راكی 2 سال 1979 به كارگردانی خود سیلوستر استالونه ساخته شد. استالونه كه با موفقیت راكی به یك ستاره بدل گشته بود با نوشتن فیلمنامه و كارگردانی راكی 2 در صدد موفقیت دوباره بود اما این بار در این كار موفقیتی نداشت. داستان این دومی، راكی را در موقعیت شهرت و ثروت نشان می‌دهد كه زندگی بهتری برای خود و همسرش فراهم كرده است، اما دوباره با تمرین خود را برای مبارزه دیگری با آپولو آماده می‌كند و این بار هم آپولو را شكست می‌دهد و عنوان قهرمانی را كسب می‌كند.
فیلم راكی 3 سال 1982 به كارگردانی سیلوستر استالونه ساخته شد. حالا دیگر استالونه دیگر آن هنرپیشه گمنام نبود، او بدل به یك فوق ستاره شده بود و یكی از هنرپیشگان پولساز هالیوود. فیلمنامه فیلم نوشته استالونه بود و همان هنرپیشگان قسمت‌های پیشین در این فیلم هم به ایفای نقش می‌پرداختند. در داستان این فیلم راكی در مراسمی كه برای تجلیلش تدارك دیده شده است با یك مشت زن خشن روبه‌رو می‌شود كه او را به مبارزه دعوت می‌كند. راكی با آسان پنداشتن حریف به خوشگذرانی روی می‌آورد و در روز مسابقه از حریف شكست سختی می‌خورد. راكی به حریف قدیمی خود آپولو كه حالا با هم دوست شده‌اند، پناه می‌برد و او شروع به آماده كردن راكی برای مسابقه می‌كند. راكی موفق می‌شود در مسابقه نهایی حریف خشن خود را شكست دهد و دوباره اعتبار خود را پس بگیرد.
راكی 4 سال 1985 ساخته شد، این بار هم استالونه فیلمنامه فیلم را نوشت و كارگردانی كرد. فیلم راكی 4 در اوج جنگ سرد بین دو بلوك شرق و غرب ساخته شده، عنوان‌بندی اول فیلم بخوبی نشان می‌داد كه فیلم كاملا یك فیلم تاثیر گرفته از روابط آمریكا و شوروی است. در این فیلم استالونه سعی كرد نشان دهد كه آمریكا قدرت برتر است و هر چقدر شوروی دست به كارهای ناجوانمردانه بزند، این ورزشكار آمریكایی است كه بدون تقلب پیروز می‌شود. راكی 4 یكی از سست‌ترین و احمقانه‌ترین حلقه‌های این زنجیره است كه سیاسی بودن آن بزرگ‌ترین عامل نقص فیلم در این زمینه محسوب می‌شود.
 سال 1990 راكی 5 ساخته شد اما این بار استالونه آن را كارگردانی نمی‌كرد بلكه كارگردانی آن به عهده جان جی. آویادسن گذاشته شد. بسیاری معتقدند راكی 5 بعد از راكی یك بهترین قسمت از مجموعه‌های راكی بود كه تا آن زمان ساخته شده بود. این بار هم بازیگرانی مانند سیلوستر استالونه، تالیا شایر، برت یانگ، سیج استالون و ریچارد گراند به ایفای نقش می‌پرداختند.
داستان راكی 5 برخلاف راكی‌های گذشته این بار براساس مبارزه نبود. راكی كه به علت ضربه سنگینی كه از حریف روسی خود خورده است، دچار صدمه مغزی شده و دیگر قادر به انجام مسابقه نیست و تمام ثروتش را از دست داده، پس مجبور می‌شود به خانه قدیمی خود برود. راكی در زندگی هم دچار مشكل شده است و با پسر نوجوان خود مشكل دارد. راكی بعد از اصرار زیاد یك بوكسور جوان قبول می‌كند كه به او تعلیم بدهد و جوان خیلی زود موفق می‌شود حریفان را شكست دهد اما دچار غرور می‌شود و راكی را فراموش می‌كند. راكی هم در خیابان محله خود با بوكسور جوان درگیر می‌شود و بدون دستكش موفق می‌شود بوكسور جوان و مغرور را شكست دهد.
استالونه چند سال پیش در 60 سالگی آخرین حلقه این زنجیره را با نام راكی بالبوآ ساخت كه به اعتقاد اغلب منتقدها، برخلاف نمونه‌های اكشن قبلی این پروژه اثری بسیار انسانی و فارغ از جلوه‌های بازاری بود و عملا بهترین قسمت از این ششگانه به حساب می‌آمد. استالونه درباره پروژه راكی‌اش در مصاحبه‌ای گفته بود: «اولین راكی را به كسی نفروختم، به این دلیل كه ترسیده بودم. اگر آن را می‌فروختم و برای كس دیگری موفقیت می‌بود احتمالا تا آخر عمر از خودم بدم می‌آمد. همین اتفاق برای این یكی هم افتاد. از كار نكردن آن می‌ترسیدم. همسرم از كار كردن روی این فیلم مرا می‌ترساند. او گریه می‌كرد و می‌گفت این كارو نكن. توی قرض و قوله می‌افتی. من هم گفتم می‌دونم. می‌دونم. ولی می‌خوام تلاشم رو بكنم.» دیكستون، مربی در فیلم می‌گوید: «تا وقتی كه یك مرد درست و حسابی توی دردسر نیفتاده باشد، وقتی از این می‌ترسی كه كله پا بشی، یه نفر آزارت می‌ده... اون‌وقته كه می‌تونی بفهمی از چی ساخته شدی. اون‌وقته كه می‌تونی تنها مسوولیتی كه توی دنیا ارزشش رو داره به دست بیاری، مسوولیت در برابر خودت.» این دقیقا همان راهی است كه من طی كردم.»
همان‌طور كه گفتیم پروژه چند قسمتی رمبو هم از دیگر كارهای اكشنی است كه استالونه را بالا برد، اما این فیلم نیز دارای كاركردهایی سیاسی بود و بعد از شكست مفتضحانه آمریكا در ماجرای ویتنام، این نوع فیلم‌ها قرار بود با ارائه یك تصویر پوشالی از قهرمانی عضلانی كه تمام دشمنان آمریكا را یك به یك از بین می‌برد به نوعی به غرور جریحه دار شده آمریكایی‌ها التیام بخشد.
از دیگر كارهای معروف این بازیگر می‌توان به موارد زیر نیز اشاره كرد: آدمكش‌ها، استخدام، انتقام آنجلو، صخره نورد، متخصص، فرار به سوی پیروزی، قاضی درد، تانگو وكش، روشنایی روز، كاپلند و...
امیر نصر آزادانی بازدید : 521 دوشنبه 11 بهمن 1389 زمان : 11:54 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • زندگی نامه بهترین فوتبالیست ها
 • زندگی نامه بهترین بازیگران خارجی
 • تاریخچه بهترین باشگاه های جهان
 • زندگی نامه معروف ترین ها
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 60
 • کل نظرات : 29
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 9
 • آی پی امروز : 4
 • آی پی دیروز : 5
 • بازدید امروز : 66
 • باردید دیروز : 22
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 132
 • بازدید ماه : 411
 • بازدید سال : 411
 • بازدید کلی : 68,692
 • کدهای اختصاصی